Bonie elewacyjne. Jak je wykorzystać? - Prestige-molding.pl

Bonie elewacyjne. Jak je wykorzystać?

Bonie elewacyjne to niedrogi i prosty sposób, aby odmienić strukturę budynku i nadać elewacji charakteru. Chociaż historia boniowania sięga wielu lat wstecz, to dekoracje tego typu nadal nie wychodzą z mody. Przyjęły jednak formę łatwiejszą do wykonania i bardziej przystępną cenowo. Co warto wiedzieć o nowoczesnych boniach elewacyjnych?

Spis treści:

Czym jest boniowanie za pomocą boni elewacyjnych?

Boniowanie polega na urozmaiceniu struktury fasady budynku poprzez wykonanie w niej lub na niej różnej grubości poziomych pasów. Początkowo bonie elewacyjne powstawały poprzez dekoracyjną obróbkę krawędzi okładzin kamiennych. Było to jednak rozwiązanie kosztowne, na które mogli pozwolić sobie nieliczni. Na skromniejszych budynkach bonie profilowano w grubej warstwie tynku dwu- lub trójwarstwowego, który dekorowano poprzez rowkowania. Bonie można wykonywać także z szablonu, który przeciąga się po prowadnicach oraz poprzez zamocowanie na ścianie listew i wypełnienie pól pomiędzy nimi przy pomocy zaprawy. Wszystkie te metody należą obecnie do rzadkości, ponieważ nie nadają się do wykorzystania przy najpopularniejszych na tę chwilę tynkach cienkowarstwowych kładzionych na ocieplenie. Kilka milimetrów tynku to bowiem zbyt mało na stworzenie dobrze widocznych rowków dekoracyjnych. Jak zatem robimy boniowanie dzisiaj?

Boniowanie w materiale ociepleniowym

Bonie na elewacji pokrytej cienkowarstwowym tynkiem można wykonać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wycinanie rowków w materiale ociepleniowym bądź doklejanie cienkich warstw izolacji w kształcie pasów na obecną już warstwę podstawową. Zabieg ten wymaga zastosowania odpowiednich wzmocnień oraz estetycznego wyrównania krawędzi i brzegów, w przeciwnym razie boniowanie nie będzie prezentowało się elegancko. Metoda ta ma poważną wadę – zbyt głęboko wycięte rowki pogarszają izolacyjność ściany stając się mostkami cieplnymi, które w zbyt dużej ilości podwyższają współczynnik przenikania ciepła nawet o kilkanaście procent.

Ozdobne bonie na budynku

Pseudobonie

Pseudoboniowanie to jeden z prostszych sposobów wykonania boni na elewacji. Polega na stworzeniu liniowych przerw w strukturze tynku poprzez naklejanie na ścianę taśmy malarskiej, która usuwana jest zaraz po nałożeniu warstwy tynku. Dla wzmocnienia optycznego efektu i dodania takim paskom głębi są one malowane na ciemniejszy odcień farby niż ten stosowany na pozostałej części elewacji. Pseudoboniowanie, choć niedrogie i stosunkowo proste w wykonaniu, nie prezentuje się jednak zbyt efektownie i nie należy do najtrwalszych rozwiązań.

Gotowe bonie ze styropianu

Gotowa sztukateria zewnętrzna w postaci kształtek imitujących bonie to uniwersalny sposób na boniowanie każdego typu elewacji. Elementy tego typu wykonuje się z twardego, choć lekkiego styropianu, któremu nadawana jest idealnie równa, powtarzalna forma. Dodatkowo bonie styropianowe pokrywane są wzmacniającą i zabezpieczającą materiał przed czynnikami zewnętrznymi mieszanką specjalnego kleju i chemicznych dodatków. Sztukateria tego typu jest łatwa w montażu – nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani umiejętności. Nadaje się także do każdego rodzaju podłoża i może być malowana na dowolny kolor. Gotowe bonie styropianowe nie obciążają elewacji i nie wpływają negatywnie na izolacyjność budynku. Mogą zostać naklejone na narożniki lub na całe ściany w zależności od zamysłu architekta.

Zalety boni elewacyjnych ze styropianu

Dostępne w naszym sklepie bonie elewacyjne ze styropianu EPS200 to prosty sposób na nadanie budynkowi oryginalnego i eleganckiego charakteru. Estetyczne, równe, rozmieszczone w przemyślany sposób bonie przyciągają wzrok i nasuwają skojarzenia z równie starannie wykończonymi wnętrzami. W połączeniu z innymi elementami sztukaterii zewnętrznej mogą stworzyć naprawdę piękne i stylowe kompozycje, a nawet wymodelować optycznie cały budynek, poprawić jego proporcje czy też ukryć mankamenty. Bonie ze styropianu stosowane są na fragmentach elewacji, na całej ich powierzchni, przy wnękach, na cokołach czy narożnikach. Różnorodność zastosowań sprawia, ze gwarantują one ogromne możliwości projektowania i właściwie nigdy nie dają takiego samego efektu. Gotowe profile są dostępne w wielu rozmaitych wariantach, różniących się pomiędzy sobą grubością i dekoracyjnością. Takiej precyzji wykonania nie zaoferuje sztukateria z żadnego innego materiału – a z pewnością nie w tak atrakcyjnej cenie. Do zalet boni styropianowych można zaliczyć również ich funkcję ochronną względem elewacji. Sztukateria tego typu zamiast obciążyć lub osłabić, dodatkowo zabezpiecza ściany przed zabrudzeniami, deszczem, śniegiem czy promieniowaniem słonecznym. Jest także niezwykle łatwa w montażu, gdyż wymaga jedynie użycia odpowiedniego kleju. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń jest elementem równie prostym w demontażu i wymianie.

Nowoczesne bonie na elewacji. Jak są wykorzystywane?

Gotowe bonie elewacyjne ze styropianu to efekt dążeń do stworzenia tańszej, prostszej w wykonaniu i w pełni neutralnej dla izolacyjności budynku alternatywy innych metod boniowania. Współcześnie sztukaterię tego typu produkujemy w dwóch głównych wariantach – w postaci boni narożnych oraz pasów boni. Jak sama nazwa wskazuje, bonie narożne nakleja się na rogi budynków, najczęściej w różnych zestawieniach grubości i długości kształtek. Pasami boni dekoruje się z kolei całe połacie fasad lub ich wybrane fragmenty, które pragniemy podkreślić. Bonie dostępne są w wielu wariantach wzorniczych. Jedne mają fakturę gładką, inne frezowaną. Różnorodności można dodać im także poprzez malowanie. Bonie nie muszą być śnieżnobiałe. Mogą stanowić subtelną ozdobę z efektem trójwymiarowości, nawet jeśli zostaną pomalowane na ten sam kolor, co pozostała część elewacji.

Inspiracje

Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań nadal stosują bonie przede wszystkim na narożnikach budynków oraz na powierzchni cokołów przy tarasach czy balkonach. Boniowanie pełni wtedy równocześnie rolę ochronną i dekoracyjną. Nadaje budynkowi przede wszystkim klasycznego, eleganckiego charakteru. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie również pasy boni, które wbrew pozorom doskonale prezentują się nawet na najbardziej surowych, minimalistycznych fasadach. Szerokimi pasami boni pokrywa się zewnętrzny obszar całego parteru, wnękę okalającą główne wejście do budynku, ścianę za otwartym tarasem lub patio, a także przestrzenie (również te narożne) pomiędzy oknami. Pasy przylegają do siebie lub są nieco oddalone – wszystko uzależnione jest od koncepcji autora projektu, który ma właściwie niczym nieograniczone możliwości. Nowoczesne bonie elewacyjne pozwalają wyróżnić budynek mieszkalny na tle innych, nadają mu charakter i eleganckie wykończenie. Gotowe bonie prezentują się perfekcyjnie i gwarantują niezliczone możliwości aranżacyjne. Są także ponadczasową alternatywą dla wielu przemijających trendów modnego zdobienia elewacji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień