Listwy wokółokienne ozdobą Twojego domu - Prestige-molding.pl

Listwy wokółokienne ozdobą Twojego domu

Listwy wokółokienne to rodzaj sztukaterii elewacyjnej, która pozwala w prosty sposób całkowicie odmienić wygląd bryły domu. Jednolita, gładka fasada budynku prezentuje się bowiem niezwykle monotonnie. Co więcej, zupełnie nie podkreśla funkcjonalności niezbędnych elementów każdego mieszkania, czyli okien. Tymczasem mogą one odgrywać ogromną rolę nie tylko praktyczną, ale również stylizacyjną, zupełnie odmieniając estetykę wykończenia domu poprzez niebanalne oprawy, które możesz stworzyć samodzielnie za pomocą listw wokółokiennych.

Spis treści:

Modne czy staromodne listwy wokółokienne?

Początki zastosowania sztukaterii elewacyjnej, której elementem są również listwy wokółokienne, sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Wykorzystywano je zarówno na budynkach użyteczności publicznej, na przykład świątyniach czy urzędach, ale również na domach prywatnych, jednak świadczyły wtedy o bardzo wysokiej pozycji społecznej i były symbolem bogactwa. Właśnie dlatego w następnej kolejności przejęły je pałace, kamienice i wille, które miały wyróżniać się swoim wyglądem na tle innych zabudowań wyszukanymi dekoracjami i pięknym wykończeniem. Dzisiaj sztukateria elewacyjna jest dostępna dla każdego. Co więcej, staje się coraz modniejsza. Obok domów stricte nowoczesnych, mocno przeszklonych i pokrytych płytami z kamieni naturalnych pojawiają się mieszkania stylizowane na dworki, ozdobione kolumnami i listwami dekoracyjnymi nie tylko wokół okien, ale również wokół drzwi czy pod dachem. Dzięki nim nowoczesne budownictwo nabiera dworskiego charakteru, który wcale nie musi kojarzyć się z przepychem. Wręcz przeciwnie, pozwala przede wszystkim wydobyć z bryły domu jego okna i uatrakcyjnić całą fasadę budynku. Sztukateria nie jest również zarezerwowana wyłącznie dla miejsc bardzo eleganckich. Odpowiednio dobrane listwy o prostej linii można z powodzeniem stosować w celu urozmaicenia minimalistycznych wykończeń domów, nie zaburzając przy tym ich ogólnej stylistyki. Listwy wokółokienne są więc wbrew pozorom niezwykle uniwersalnym rodzajem dekoracji, który można zastosować praktycznie na każdym budynku.

Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Sztukateria elewacyjna to jedna z najtańszych metod, dzięki którym możesz całkowicie odmienić wygląd swojego domu. Wybierając ją, musisz zwrócić jednak przede wszystkim uwagę na jej jakość. Ponieważ jest to element zewnętrzny, powinien być odporny na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym między innymi promieniowania słonecznego, deszczu czy mrozu. Większość produktów tego typu wykonywana jest z solidnego styropianu EPS 200, odpornego na wgniecenia i odkształcenia, pokrytego specjalną mieszanką produktów utwardzających i zabezpieczających dany element przed zniszczeniem. W Prestige Molding stosujemy w tym celu połączenie kleju i chemicznych dodatków, dzięki którym listwa wokółokienna staje się odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wszelkie niekorzystne warunki pogodowe. Montując ją wokół okien swojego domu, nie musisz zatem obawiać się odbarwień, ukruszeń ani pęknięć spowodowanych działaniem mrozu, promieniowania UV czy silnych opadów deszczu bądź śniegu. Decydując się na ozdobienie budynku mieszkalnego sztukaterią, wybieraj produkty, które przez wiele lat będą prezentowały się elegancko i estetycznie.

Jakie zalety mają listwy wokółokienne?

Sztukateria elewacyjna jest bardzo zróżnicowana. Na rynku dostępne są nie tylko listwy wokółokienne, ale też listwy służące do dekorowania przestrzeni pod dachami, pomiędzy kondygnacjami czy wokół drzwi. Poszczególne warianty tych elementów można dopasować do stylistyki budynku przede wszystkim pod względem ilości, wzornictwa, ale także koloru. W ofercie Prestige Molding znajdziesz produkty zarówno bardzo subtelne, o prostej linii, które idealnie nadają się do urozmaicania fasad nowoczesnych mieszkań, jak i listwy mocno zdobione, dedykowane domom stylizowanym na wytworne, eleganckie dworki. Podstawową zaletą sztukaterii, która wyróżnia ją na tle innych materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych jest bardzo niska cena. Dzięki temu ozdobienie budynku pięknymi listwami z odpowiednio zabezpieczonego styropianu jest niezwykle korzystną i trwałą inwestycją. Co więcej, produkty tego typu charakteryzują się lekkością i wyjątkową łatwością montażu. Bezpośrednio po zakupie są gotowe do instalacji i pomalowania na dowolny kolor. Całą dekorację jesteśmy więc w stanie wykonać samodzielnie przy minimalnym wkładzie czasu, pracy i funduszy.

Okno w kuchni

Walory praktyczne

Listwy dekoracyjne montowane wokół okien obok oczywistych walorów dekoracyjnych mogą mieć także bardzo korzystne zalety praktyczne. Dzięki nim skutecznie zamaskujemy lub odwrócimy uwagę od wszelkich niedoskonałości elewacji budynku. Ponieważ możemy przyklejać je na każdym typie materiału, pozwolą nam zasłonić odpryski farby, ubytki tynku czy inne mankamenty fasady, które mogą pojawić się wokół okien na przykład podczas ich wymiany. Dodatkowe elementy dekoracyjne w odpowiednio dobranym kolorze mogą okazać się także wybawieniem z sytuacji, w której barwa elewacji okazała się w efekcie zupełnie nietrafiona – zbyt intensywna lub zbyt ciemna. Jasne listwy w stonowanych odcieniach pozwolą uratować nawet najbardziej krzykliwe fasady budynków, wprowadzając do ich stylistyki harmonię i elegancję.

Walory dekoracyjne

Wokółokienne listwy dekoracyjne to przede wszystkim doskonały sposób, aby ozdobić dom i nadać mu stylowego charakteru. Bogaty wybór produktów pozwala dobrać je do różnych aranżacji wykończeniowych. Wbrew pozorom sztukateria nie jest bowiem zarezerwowana wyłącznie dla bardzo wyszukanego, eleganckiego stylu. Równie dobrze sprawdzi się także na elewacjach minimalistycznych, urozmaicając ich jednolite fasady. Zastosowania listw dekoracyjnych nie ogranicza ani styl, ani wykorzystane do wykończenia budynku materiały. Można łączyć je zarówno ze zwykłym, kolorowym tynkiem, jak i kamieniem naturalnym czy drewnem. Bardzo istotne jest jednak zachowanie dekoracyjnego umiaru – na ścianach mimo wszystko powinna dominować jednolita powierzchnia. Gładkość sztukaterii styropianowej, pokrytej preparatem zabezpieczającym sprzyja również malowaniu tych dodatków na dowolne kolory. Listwy nie muszą zatem być zawsze wyłącznie śnieżnobiałe. Możesz zabarwić je na każdy odcień, który będzie współgrał z całością fasady – beże, szarości czy pastele pozwolą Ci dodatkowo wyróżnić swoje mieszkanie. Ponadto w obrębie jednej ściany zewnętrznej możliwe jest zastosowanie wielu różnych elementów dekoracyjnych, dzięki którym cała elewacja stworzy spójną, harmonijną całość. Sposób ich łączenia jest zupełnie dowolny. Mogą to być ozdobne gzymsy wokół okien i ciekawe kolumny lub listwy wokółokienne i pięknie udekorowane drzwi wejściowe. Wybór zależy wyłącznie od Ciebie.

Jeśli pragniesz niskim kosztem odmienić wygląd swojego domu w sposób prosty, szybki i efektowny – listwy wokółokienne to najlepsze rozwiązanie, z którym poradzisz sobie samodzielnie, nie nadwyrężając zawartości portfela, a rezultat przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień