Bonie jako subtelna ozdoba elewacji - Prestige-molding.pl

Bonie jako subtelna ozdoba elewacji

Bonie to rodzaj sztukaterii elewacyjnej, wykorzystywanej już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu. Służyły wtedy do nadawania budynkom bardzo wzniosłego wyglądu i mówiły o wysokim prestiżu społecznym jego właścicieli. Później te wyjątkowe elementy sztukaterii zewnętrznej zaczęły pojawiać się przede wszystkim na dworkach i kamienicach, dlatego do dzisiaj kojarzą nam się z bardzo eleganckim sposobem zdobienia elewacji. Czy obecnie nadal trwa moda na boniowanie?

Spis treści:

Bonie jako sposób zagospodarowania elewacji

W dobie dzisiejszej architektury zwykłe wykończenie elewacji to za mało. Aby budynek prezentował się atrakcyjnie i wyróżniał wśród innych, często podkreśla się różne elementy fasady, takie jak okna, drzwi czy dach, nadając bryle domu ciekawszej formy. Najłatwiejszym i najtańszym sposobem, aby zrobić to naprawdę szybko i efektownie są bonie, które można zamontować samodzielnie. Niegdyś przyjmowały one formę żłobień w grubej warstwie tynku. Obecnie rezygnuje się jednak z tego sposobu ich formowania, ponieważ tynk na współczesnych budynkach nie ma odpowiedniej grubości. Bonia to teraz sztukateria przyklejana, produkowana z różnego rodzaju materiałów. Wyglądem przypomina przedłużoną wąską cegiełkę, którą umieszcza się na elewacji, najczęściej w obrębie naroży ścian, ale czasem również wokół cokołów, pilastrów i filarów. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się zwłaszcza na domach z wieloma wnękami, które od zewnątrz stanowią idealne miejsce dla naklejania tego typu dekoracji. Naturalnie, doskonale dopasowuje się także do budynków stylizowanych na dworki czy pałacyki, jednak równie dobrze wygląda także na nowoczesnych fasadach, bowiem nadaje im bardzo ciekawego charakteru i przełamuje ich minimalistyczny design. Bez wątpienia sztukateria należy jednak do ozdób bardzo eleganckich, które zaprezentują się z klasą wyłącznie wtedy, kiedy dobrze zaplanujesz ich rozmieszczenie na budynku. Dla pełnego efektu zalecamy także połączenie boniowania z innymi zewnętrznymi elementami dekoracyjnymi, na przykład listwami wokółokiennymi lub gzymsami dachowymi.

Dlaczego najlepsze są bonie ze styropianu?

Istnieje wiele metod boniowania, które różnią się nie tylko techniką, ale i efektem finalnym. Jednym z nich jest na przykład tak zwane pseudoboniowanie, które polega na naklejaniu taśmy malarskiej na powierzchnie przygotowane do tynkowania. Po jego nałożeniu, taśmę odkleja się, a faktura elewacji zostaje urozmaicona żłobieniami. Taka metoda wymaga jednak dużego doświadczenia, ponieważ taśma może odklejać się podczas tynkowania, a zerwana zbyt wcześnie lub zbyt późno, zrujnuje efekty wielogodzinnej pracy. Innym sposobem na uzyskanie efektu boniowania jest tworzenie wgłębień w styropianie, który montowany jest jako warstwa izolacyjna budynku. Taka metoda, choć łatwiejsza, ma bardzo duży wpływ na pogorszenie właściwości termoizolacyjnych mieszkania, dlatego często jest ona odradzana. Najlepszym sposobem, aby udekorować fasadę swojego domu jest zatem naklejenie gotowej sztukaterii – łatwej w montażu i nieszkodliwej dla izolacyjności ściany.

Pasy boni

Montaż

Gotową bonię możemy zakupić zarówno w formie gipsowej, jak i styropianowej. Ta druga znacząco przewyższa jednak swoją konkurencję przede wszystkim pod kątem łatwości montażu oraz przystępności cenowej. Sztukateria styropianowa jest bowiem niezwykle praktyczna, a do jej przymocowania wystarczy Ci jedynie dobrej jakości klej. Profile styropianowe są bardzo lekkie, więc praca przy ozdabianiu elewacji nie jest dużym wysiłkiem, a jej efekty możesz podziwiać niemal natychmiast. Lekkość wpływa pozytywnie również na trwałość mocowania. Elementy z gipsu w przeciwieństwie do tych ze styropianu, ze względu na swój duży ciężar, muszą być montowana przy użyciu bardziej zaawansowanych produktów niż sam klej. Podobnie wygląda sprawa ewentualnej naprawy. W przypadku sztukaterii styropianowej wystarczy odkleić uszkodzony element i wymienić go na nowy – całość zajmie Ci kilka minut. Ponadto montaż styropianu jest możliwy nie tylko podczas budowy i prac wykończeniowych budynku, ale także na tynku gotowym, dzięki czemu może zdecydować się na nie każdy, kto pragnie szybko, łatwo i bez wysiłku odmienić wygląd swojego mieszkania i nadać mu innego charakteru.

Poznaj ceny klasycznych i nowoczesnych boni i różne warianty tego elementu sztukaterii

PozW porównaniu cen zakupu klasycznych i nowoczesnych boni styropianowych oraz gipsowych, to pierwszy wariant ponownie góruje nad swoją konkurencją. Sztukateria z gipsu jest nie tylko droższa, ale również trudniejsza w transporcie zarówno przez swój ciężar, jak i stosunkową kruchość. Oznacza to, że wybierając sztukaterię gipsową, zapłacisz więcej i za sam materiał, i za jego dostarczenie. Ponadto prawdopodobnie w większości przypadków będziesz wtedy zmuszony również do zakupu tego produktu u lokalnych przedsiębiorców, co również wpłynie na zwiększenie całościowego kosztu boniowania. Sztukaterię elewacyjną ze styropianu zamówisz natomiast wygodnie, wchodząc na stronę naszego sklepu internetowego, gdzie jest ona dostępna w doskonałej cenie i przy bardzo atrakcyjnych warunkach dostawy.

Trwałość

Wszystkie elementy sztukaterii oferowane przez Prestige Molding produkowane są z wysokiej jakości styropianu, pokrywanego dodatkowo mieszanką klejów i innych substancji chemicznych, które nadają mu twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Przy swojej wyjątkowej lekkości, nasza sztukateria zewnętrzna jest zatem wyjątkowo praktyczna i wytrzymała. Zamontowana bonia nie wgniata się, nie odkształca i nie łuszczy się ani nie odbarwia wskutek promieniowania słonecznego. Nie straszny jej również deszcz, śnieg i mróz, ponieważ w żadnym stopniu nie wchłania wilgoci. Po przyklejeniu jest gotowa do pomalowania na dowolny kolor i bardzo efektownie prezentuje się na ścianie.

Warianty

W przeciwieństwie do boniowania wykonywanego w tynku elementy naklejane na fasady dają znacznie większe pole do aranżacyjnego popisu. Ich kształty są bowiem urozmaicone ciekawymi frezowaniami, dzięki którym każda sztukateria może wyglądać zupełnie inaczej. W naszej ofercie znajdziesz zarówno klasyczne, proste elementy, jak i modele bogato zdobione. Twój wybór nie musi również ograniczać się wyłącznie do ich wzornictwa. Architekci polecają szczególnie boniowanie w oparciu o elementy nierównej długości, które prezentują się mniej klasycznie, jednak jednocześnie bardziej nietuzinkowo niż symetrycznie naklejona sztukateria. Właśnie dlatego w Prestige Molding oferujemy Ci również bogaty wybór różnych rozmiarów z jednego wariantu wzorniczego. Tradycyjne bonie mają obecnie swoje większe, bardziej nowoczesne odpowiedniki, które również znajdziesz w naszej ofercie. Tego typu sztukaterią ozdobisz całe ściany budynku, bez obaw o zaburzenie jego stylistyki. Nasze produkty pozwolą Ci w szybki i niedrogi sposób nadać swojemu mieszkaniu zupełnie nowego wyrazu, niezależnie od tego, czy jest on zaaranżowany modnie, czy ponadczasowo.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień