Sztukateria budowlana i dekoracyjna – jak wykorzystuje się ją w aranżacji wnętrz? - Prestige-molding.pl

Sztukateria budowlana i dekoracyjna – jak wykorzystuje się ją w aranżacji wnętrz?

Sztukateria wnętrz to jeden z najpopularniejszych trendów panujących obecnie w architekturze. Termin ten obejmuje elementy dekoracyjne, którymi ozdabiamy ściany naszych domów zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dzięki takim dodatkom można w łatwy sposób uzyskać odpowiedni klimat wnętrza oraz nadać elewacji charakterystyczny, wyróżniający wygląd. Aby jednak sam efekt końcowy nie okazał się za bardzo przytłaczający, trzeba ostrożnie dobierać odpowiednie elementy w taki sposób, żeby pasowały do ogólnego wystroju wnętrza. Firma Prestige Molding podpowiada jak poprawnie dobrać tego typu elementy ozdobne do mieszkania lub domu.

Spis treści:

Czym jest sztukateria wnętrz?

Sztukateria, czyli po prostu ozdabianie ścian elementami ozdobnymi to zjawisko, które znane już było w czasach starożytności. Taki rodzaj zdobień wykorzystywano także w aranżacji wnętrz w okresie baroku i renesansu, a kilkanaście lat temu powróciły one jako współczesny architektoniczny trend. Obecnie mamy do czynienia z wieloma różnorodnymi ozdobami, które mają za zadanie w niekonwencjonalny sposób podkreślić klimat danego pomieszczenia. Udekorowane tak wnętrze staje się nie tylko niezwykle eleganckie, ale również bardzo nowoczesne.

Sztukaterię zasadniczo można podzielić na dwa rodzaje: wewnętrzną i zewnętrzną. Ta pierwsza, przeznaczona jest wyłącznie do ozdabiania pomieszczeń znajdujących się w domu lub mieszkaniu. Do najczęściej wykorzystywanych tutaj elementów zalicza się listwy okienne, kolumny, rozety albo narożniki. Takie dekoracje służą przede wszystkim do ozdabiania ścian i sufitów, jednak mogą także zostać skutecznie użyte w bardziej oryginalny sposób, chociażby przy kominku czy zabytkowych meblach.

Sztukateria budowlana, nazywana również zewnętrzną, ma na celu nadanie odpowiedniego charakteru z pozoru nudnym listwom elewacyjnym. Nawet tak podstawowe elementy zabudowania domu jak wsporniki, pilastry czy gzymsy mogą okazać się wyjątkowo piękne, jeśli tylko dobierze się odpowiednie detale. Takie elementy często stosowane są również podczas odrestaurowywania zabytkowych kamienic.

Rodzaje sztukaterii architektonicznej – nie tylko budowlana i dekoracyjna!

Poza podziałem na sztukaterię budowlaną, czyli zewnętrzną, i dekoracyjną, czyli wewnętrzną, elementy tego typu można podzielić również ze względu na użyty do ich wytworzenia materiał. Z jakimi kategoriami mamy tu do czynienia? Zobaczmy!

Gips

Pierwszą kategorią, najbardziej przypominającą oryginalny styl sprzed wieków, jest kategoria obejmująca wyłącznie elementy wykonane z gipsu. Niestety ze względu na właściwości tego materiału wykonane z niego elementy są bardzo ciężkie, przez co nie nadają się do wykorzystywania we wszystkich rodzajach zabudowań. Takie detale są jednocześnie wyjątkowo kruche, dlatego często z biegiem czasu mogą łatwo ulec zniszczeniom. Ten typ sztukaterii stosuje się głównie przy zdobieniu starych kamienic oraz zabytkowych pałacyków. Ze względu na konieczność zastosowania profesjonalnych sposobów montażu, prace związane z sztukaterią gipsową muszą być wykonywane wyłącznie przez specjalistów.

Styropian

Dekoracje imitujące gips, ale wykonane ze styropianu zdobyły popularność na początku lat dziewięćdziesiątych. Ich montowanie jest niezwykle łatwe, bowiem wystarczy jedynie przykleić ją do wybranej ściany lub fasady za pomocą specjalnego kleju. Dekoracje styropianowe są również niezwykle tanie, lekkie i nietoksyczne. Można je również z wyjątkową łatwością pomalować na dowolny kolor zwykłą emulsją przeznaczoną do malowania ścian.

Poliuretan

Do najpopularniejszych w ostatnim czasie typów ozdób tego rodzaju zalicza się ozdoby wykonane z poliuretanu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie obciążają dodatkowo konstrukcji ścian, jak to często dzieje się w przypadku dekoracji gipsowych. Są one zresztą nie tylko bardzo lekkie, lecz również wyjątkowo elastyczne i odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne takie jak choćby wilgoć, co umożliwia ich łatwe czyszczenie. Okażą się również niezwykle przydatne w przypadku nierównych ścian, bowiem z łatwością przymocowują się do nieregularnych powierzchni. Sztukateria poliuretanowa szczególnie dobrze sprawdza się w łazience oraz kuchni, czyli w tych pomieszczeniach domu czy mieszkania, w których wilgotność powietrza jest najwyższa.

Nowoczesna sztukateria w salonie

Jak wybrać odpowiednie elementy sztukaterii dekoracyjnej?

Oferta dostępnych sztukaterii dekoracyjnych jest obecnie niezwykle bogata. Można wybierać spośród wielu elementów, charakteryzujących się różnymi motywami, formami i rozmiarami. Nie powinno więc być większego problemu z dostosowaniem odpowiednich dekorów do obecnego stylu wnętrza.

Jest z czego wybierać!

Do dekorowania ścian używa się głównie listw przypodłogowych, ściennych, okiennych, pilastrów oraz kolumn. Warto również pokusić się o zastosowanie bardziej ozdobnych elementów w tym rozet czy kroksztynów. Sufity przyozdabia się przede wszystkim listwami (sufitowymi i przysufitowymi), gzymsami oraz narożnikami. Nie wolno jednak zapominać, że sztukateria obejmuje wiele innych rozwiązań architektonicznych, chociażby zadbaniem o takie detale jak łuki czy kolumny.

Stosując odpowiednie triki aranżacyjnie można za jej pomocą nie tylko zmienić wygląd, lecz również skutecznie poprawić proporcje danego pomieszczenia. Do tego celu należy użyć chociażby listw ozdobnych, które zostaną zamontowane w poziomie albo dodać wysokości całemu wnętrzu umieszczając kolumny lub pilastry. Z kolei zbyt strzelisty sufit można obniżyć, montując gzymsy.

Zastosowanie sztukaterii w aranżacji wnętrz

Sztukateria coraz częściej wykorzystywana jest w aranżacjach pomieszczeń, które łączą w sobie nowoczesność i klasyczne rozwiązania. Dzięki temu można uzyskać niezwykle eleganckie wnętrze, które nie będzie nudne i przewidywalne. Możliwości jest jednak o wiele więcej.

Ciekawe rozwiązania

Lampa sufitowa w stylu skandynawskim świetnie sprawdzi się w zestawieniu z ciemną, tradycyjną rozetą, zamontowaną na nieco jaśniejszej ścianie. Z kolei umieszczenie dwóch listw jednocześnie okaże się szczególnie efektowne w przypadku, kiedy jedna z nich zostanie odpowiednio oświetlona. Ten element dekoracji doskonale sprawdzi się również jako nieco ekstrawagancka rama do lustra.

Dzięki sztukaterii można również podkreślić poszczególne elementy wyposażenia mieszkania, takie jak kominek, otwory okienne czy wnękę. Wykorzystanie kolumn okaże się doskonałym rozwiązaniem podczas aranżacji wnętrza z antycznymi motywami. Tego typu dekoracje dobrze łączą się również z mozaiką, nadając całości niepowtarzalnego charakteru. Należy jednak tutaj szczególnie pamiętać, że nie wszystkie elementy będą nadawać się do każdego stylu. Bardziej ozdobne dekory nie sprawdzą się w nowoczesnych lub surowych loftach, zaś zbyt duża ilość detali niepotrzebnie przytłoczy małe mieszkanie.

Dekoracje ścienne najlepiej odnajdują się w aranżacjach:

– retro;
– glamour;
– art deco;
– dworskich;
– starożytnych;
– pop art.

Szukasz najwyższej jakości? Sprawdź ofertę firmy Prestige Molding!

Nasza firma od wielu lat zajmuje się produkcją elementów sztukaterii. Wszystkie ozdoby wykonujemy wyłącznie z materiałów najwyższej jakości, dlatego możesz mieć pewność, że będą równie efektownie wyglądać nawet za kilka lat. Dodatkowo, nie musisz się martwić o profesjonalny montaż naszych dekoracji, ponieważ tworzymy je w taki sposób, abyś mógł samodzielnie ozdobić mieszkanie wedle własnego uznania.

W naszej szerokiej ofercie znajdują się zarówno elementy sztukaterii wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Możesz wybierać spośród wszelkiego rodzaju listw, boni, gzymsów, zworników, wsporników oraz pilastrów. Zajmujemy się również wykonywaniem indywidualnych projektów dla naszych klientów. Zapraszamy do kontaktu!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień