Gzyms ozdobny. Gdzie się sprawdzi? - Prestige-molding.pl

Gzyms ozdobny. Gdzie się sprawdzi?

Gzyms ozdobny to profilowany element architektoniczny w formie poziomej listwy, odpowiednio wysuniętej przed lico muru. Jego zadaniem jest nie tylko spełnianie roli dekoracyjnej, ale również zabezpieczanie elewacji lub jej części przed ściekającą wodą opadową. Gzymsy od wieków należą do najczęściej stosowanych produktów sztukaterii zewnętrznej. Ozdobne elementy architektoniczne znaleźć można w ofercie Prestige-Molding.

Spis treści
Gzyms dekoracyjny
Historia
Rodzaje
Zastosowanie
Gzyms styropianowy
Oferta Prestige-Molding

Poznaj rodzaje zewnętrznych gzymsów ozdobnych oraz pochodzenie tego elementu

Gzyms ozdobny jest swego rodzaju zewnętrznym zamknięciem kompozycyjnym całej elewacji, które stanowi jej estetyczne zwieńczenie. Do jego zadań może należeć odpowiednie zaakcentowanie zarówno podziałów poziomych ściany, jak i jej poszczególnych elementów. Gzymsy dekoracyjne nierzadko biegną przez całą szerokość elewacji bądź też stosowane są jedynie na określonym jej fragmencie. Najczęściej składają się z kilku listew profilowanych, jednak występują też elementy w postaci gładkich pasów. Dekoracyjne gzymsy mogą być podkreślone efektownym fryzem.

Historia tego elementu

Ozdobne gzymsy na elewację powszechnie stosowano jeszcze w architekturze klasycznej. Spełniały one wówczas funkcję najwyższego pasu belkowania, który koronował całą entablaturę oraz skutecznie chronił fryzy. Podstawowy człon gzymsu stanowiła płyta, odpowiadająca za ochronę ściany przed zaciekami. W klasycznej architekturze rzymskiej podpierano ją jednym lub kilkoma członami poziomymi, a także specjalnymi wspornikami i ząbkami. W gotyku dominowały przede wszystkim stosunkowo proste gzymsy, odpowiednio podcięte pod kątem 45 stopni. Dysponowały one rowkiem, który zapobiegał spływaniu wody ku ścianie. Gzymsy pośrednie posiadały słabsze wyprofilowanie i służyły do dzielenia fasady. W czasach wczesnorenesansowych stosowano natomiast gzymsy okapowe, których forma przypominała plastycznie ukształtowany i odpowiednio wysunięty okap. Gzymsy barkowe wyróżniały się najmocniej rozbudowanymi formami, w tym licznymi wyłamaniami i przerywaniami. Obecnie gzymsy dekoracyjne mają stosunkowo prostą postać, co przekłada się a ich większą funkcjonalność.

Rodzaje

Gzymsy ozdobne zewnętrzne występują w wielu różnych rodzajach. Elementy zamykające ścianę budowli to gzymsy wieńczące, zwane również głównymi lub koronującymi. Gzymsy między-kondygnacyjne, kordonowe, koksztynowe lub międzypiętrowe stosuje się do dzielenia płaszczyzny ściany między kondygnacjami, zwykle na wysokości stropów. Gzymsy cokołowe oddzielają natomiast cokół od lica muru. Wyróżnić można również zewnętrzne gzymsy nadotworowe, które dzielą się na nadokienne i naddrzwiowe. Elementy te stosuje się bezpośrednio nad otworami okiennymi oraz drzwiowymi, zazwyczaj z powieleniem ich szerokości. Pod otworami okiennymi znaleźć mogą się natomiast gzymsy podokienne, które mogą powielać szerokość otworu lub przebiegać pod oknem na danej kondygnacji. Poza zastosowaniem zewnętrznym, gzymsy wykorzystać można także wewnątrz budynków – stosuje się je jako ozdoba poszczególnych elementów wyposażenia, np. piecyków, kominków czy ścian.

Kamienica z gzymsem

Ozdobne gzymsy na elewacji budynku. Jakie jest ich zastosowanie?

Ozdobne gzymsy na elewacji budynku należą obecnie do kluczowych elementów architektonicznych, które powszechnie wykorzystuje się do dekoracji elewacji różnych obiektów. Wystając bezpośrednio przed lico muru, tego rodzaju sztukateria zapewnia dobrą ochronę ściany przed ściekającą wodą deszczową. Główną funkcją gzymsu jest jednak zapewnienie konstrukcji odpowiedniej estetyki. Element ten podkreśla linię budynku, dzięki czemu nadaje mu unikatowy charakter i nierzadko całkowicie zmienia jego oblicze.

Zastosowanie

Ozdobne gzymsy na elewację stosowane są zarówno przy renowacjach starszych obiektów, jak i wznoszeniu całkiem nowych budynków. Sztukateria dekoracyjna występuje w wielu różnorodnych wzorach, co zapewnia szerokie możliwości w zestawianiu tego typu elementów ze stylem architektonicznym całej konstrukcji. Gzymsy stosowane są głównie jako eleganckie zwieńczenie elewacji, jednak mogą być umieszczane również pod parapetem, nad oknem lub nad drzwiami. Założenie tego elementu w połowie wysokości ściany efektownie dzieli jej przestrzeń na dwie części, co korzystnie zmienia proporcje bryły całego budynku. Gzymsy mogą być wykonane bezpośrednio na miejscu budowy, jednak praktyczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowej sztukaterii oraz jej zamontowanie. Obecnie bardzo modne są gzymsy, które swoją estetyką nawiązują do rozwiązań stosowanych w przeszłości. Formę najbardziej klasyczną tworzy zwykle kilka listew profilowanych, wyposażonych w dodatkowe ozdoby. Elementy te doskonale prezentują się na ścianach budynków, które nawiązują do historycznych stylów architektonicznych. W przypadku obiektów typowo nowoczesnych, z reguły stosuje się gzymsy o formie mocno uproszczonej – np. poziome listwy o prostokątnym przekroju.

Gzyms ozdobny styropianowy

Gzyms ozdobny styropianowy bardzo dobrze sprawdzi się w budynku praktycznie każdego typu. Wykorzystuje się go jako stylowe wykończenie, które podkreśla walory estetyczne całego obiektu. Styropianowa sztukateria jest bardzo lekka, a tym samym łatwa w montażu. Przekłada się to na możliwość szybkiej oraz efektownej modyfikacji wyglądu elewacji. Z uwagi na ich trwałość, włączenie tego typu gzymsów w strukturę fasady budynku daje też pewność wieloletniej eksploatacji. Najczęściej produkty te wykonuje się ze specjalnie utwardzanego styropianu, który dodatkowo pokryty jest elastyczną masą żywiczą. Ich forma może być bardzo rozbudowana. O powstaniu gzymsów inwestorzy nierzadko decydują dopiero na etapie ocieplania domu. Jeżeli zaplanowano wykorzystanie styropianu, wykonanie gzymsów nie powinno sprawić żadnych problemów wykonawcy o odpowiednich zdolnościach dekoratorskich. Większe trudności wiążą się zwykle z kształtowaniem gzymsu w płytach wełny mineralnej, ze względu na trudność tego materiału w obróbce. Gzymsy nierzadko kształtowane są jeszcze na etapie wznoszenia ścian zewnętrznych. Klasycznie kształtuje się je w cegle, bądź też wylewa w deskowaniu z mieszanki betonowej. Rozwiązaniem dużo prostszym i tańszym jest jednak zastosowanie gotowych profili styropianowych.

Sprawdź w Prestige Molding

Gzymsy ozdobne o odpowiednich walorach estetycznych i funkcjonalnych znaleźć można w ofercie firmy Prestige Molding. Głównym profilem naszej działalności jest produkcja wysokiej jakości elementów sztukaterii wewnętrznej i zewnętrznej, która na szeroką skalę wykorzystywana jest w celach dekoracyjnych oraz wykończeniowych. Oferujemy rozwiązania optymalnie przystosowane do wymogów architektonicznych domów, mieszkań czy obiektów użytkowych. Nasza sztukateria powstaje z wytrzymałych surowców, co zapewnia poszczególnym produktom atrakcyjny wygląd oraz wysoką trwałość. W Prestige-Molding znaleźć można wiele gzymsów dekoracyjnych, które doskonale sprawdzą się w roli estetycznego i stylowego wzmocnienia elewacji. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień