Listwa oświetleniowa LED - Prestige-molding.pl

Listwa oświetleniowa LED

Listwa oświetleniowa LED to nowoczesne rozwiązanie, które stale zyskuje na popularności. Dzięki rozwojowi technologicznemu nie musi służyć jedynie dekorowaniu. Doskonale sprawdzi się nawet jako samodzielne oświetlenie. Gdzie i w jaki sposób możemy wykorzystać listwy LED-owe, aby nadać swojemu mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru?

Spis treści:

Główne zalety oświetlenia z wykorzystaniem listew LED

Żarówki LED, które mogą doskonale współgrać z listwami oświetleniowymi, to stosunkowa nowość na naszym rynku. Mnogość ich zalet sprawiła jednak, że cieszą się coraz większą popularnością. W 2018 roku stanowiły prawie 60% całego rynku oświetleniowego! Większość osób zna przede wszystkim dwie główne cechy oświetlenia LED – energooszczędność i możliwość długotrwałej pracy bez nagrzewania się. Co jeszcze przemawia za zmianą tradycyjnej żarówki na żarówkę LED-ową?

Ekologia

Taśma LED pobiera do swojej pracy znacznie mniejszą ilość energii elektrycznej niż tradycyjna żarówka. Różnica to około 60 W, dlatego można bez zwątpienia powiedzieć, że oświetlenie LED jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym. Co natomiast z jego żywotnością? Tutaj również diody LED wypadają znacznie lepiej niż klasyczne żarówki, których zużylibyśmy nawet do 30 razy więcej w trakcie eksploatacji jednej diody LED-owej. Co więcej, do produkcji tej nowoczesnej formy oświetlenie nie wykorzystuje się żadnych szkodliwych dla środowiska substancji, na przykład rtęci.

Oszczędność

Chociaż zakup żarówek LED na pierwszy rzut oka wydaje się rozwiązaniem kosztowniejszym to w perspektywie długotrwałej eksploatacji wydatek bardzo szybko się zwraca. Oświetlenie LED-owe jest bardziej wydajne, pobiera mniej energii i w rezultacie okazuje się dużo tańsze niż korzystanie z tradycyjnej żarówki. Nie bez powodu listwy oświetleniowe LED spotykamy w miejscach, gdzie na opłaty za prąd wydaje się ogromne sumy pieniędzy – chociażby w centrach handlowych czy obiektach przemysłowych.

Jakość i różnorodność oświetlenia

Taśmy LED świecą światłem o widmie ciągłym, mają wysoki wskaźnik oddawania barw i taki punkt ogniskowania, który pozwala na emitowanie ściśle skoncentrowanego promienia światła. Żarówki tego typu dają światło o dowolnej barwie i temperaturze. Wyróżniają się również szeroką dostępnością różnych kolorów. Wszystkie te cechy sprawiają, że oświetlenie LED daje znacznie więcej możliwości niż jakakolwiek tradycyjna żarówka.

Pełna kontrola

Listwy z oświetleniem LED mogą być kontrolowane zarówno z poziomu przełącznika, jak i telefonu. Dzięki temu użytkownik ma możliwość przyciemniania, wyłączania lub zmiany koloru światła nawet bez wstawania z kanapy. Żarówki można zsynchronizować także z czujnikami światła dziennego lub ruchu, co dodatkowo potęguje ich oszczędność i komfort użytkowania. Warto również dodać, że LED-y świecą z pełną mocą natychmiast po ich włączeniu, w przeciwieństwie do innego typu żarówek, które potrzebują na to przynajmniej kilku sekund.

Niebieska taśma LED

Zastosowanie listew oświetleniowych LED w kuchni i nie tylko

Początkowo listwy oświetleniowe LED traktowane były raczej jako ciekawostka i rozwiązanie pozwalające na uzyskanie przede wszystkim efektów dekoracyjnych w kuchni i innych pomieszczeniach. Po tym jak doceniono energooszczędność żarówek LED i długi czas cichej pracy bez ryzyka nagrzewania, technologia ich produkcji się rozwinęła, a konsumenci zyskali znacznie bardziej rozbudowaną ofertę żarówek i taśm z diodami LED, które zaczęto wykorzystywać na bardzo szeroką skalę. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się listwy oświetleniowe, mogące zastępować inne źródła światła lub pełnić jedynie rolę dekoracyjną. Gdzie możesz je zastosować i w jaki sposób wykorzystać w poszczególnych pomieszczeniach?

Listwy oświetleniowe w kuchni

Aktualnie taśmy LED stanowią niezbędny element każdej nowoczesnej kuchni. Najczęściej wykorzystywane są w celu podświetlenia powierzchni roboczych, czyli przede wszystkim blatów, stołu czy zlewu. Pełnią wtedy jednocześnie rolę praktyczną i dekoracyjną. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie listw oświetleniowych w kuchni. Niezwykłe efekty daje również zamontowanie tego typu oświetlenia wewnątrz szafek – zwłaszcza przeszklonych lub otwartych – wewnątrz szuflad czy za meblami. Ostatnia z inspiracji sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli ściana za szafkami kuchennymi jest bardzo ozdobna, wykonana na przykład z mieniących się kamieni naturalnych lub udekorowana szkłem. Taśmy LED podkreślą również wszelkie dekoracje na pozostałych ścianach kuchni. Możesz ukryć je w tym przypadku zarówno za listwami sufitowymi, jak i ściennymi.

W przedpokoju i na klatce schodowej

Przedpokój oraz schody to dobry przykład wykorzystania oświetlenia LED jako jedynego źródła światła. Ponieważ diody mogą świecić mniej lub bardziej intensywnie, będzie to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza nocą, kiedy domownicy pragną przemieszczać się pomiędzy pokojami, nie naruszając jednocześnie spokoju śpiących już osób. Taśmy zamontowane w estetyczny sposób wewnątrz maskujących je listw styropianowych dopełnią wystrój wnętrza przedpokoju, prezentując się równie dobrze w nocy i w ciągu dnia. Sztukaterię tego typu możesz dobrać pod kątem aranżacji pomieszczenia, sięgając odpowiednio po warianty bardziej lub mniej ozdobne. Ponieważ nasze listwy są wykonane z lekkiego styroduru XPS, zamontujesz je bez użycia specjalistycznego sprzętu, wyłącznie przy pomocy dedykowanego kleju. Poza tym gotową listwę z oświetleniem możesz pomalować także na dowolny kolor, który spotęguje efekt podświetlenia.

W sypialni i pokoju dziecięcym

Oświetlenie LED w sypialni, podobnie jak oświetlenie kuchenne, może pełnić zarówno rolę funkcjonalną, jak i dekoracyjną. Listwy doskonale sprawdzą się jako źródło nastrojowego, delikatnego światła, dzięki któremu Twój wypoczynek będzie bardziej efektywny, a podczas wieczornego czytania wystarczy, że włączysz jedynie lampkę na nocnym stoliku i nie będziesz zmuszony wstawać z łóżka, aby wyłączyć światła i spokojnie zapaść w sen. Podobne zadanie spełnią taśmy LED również w pokoju dziecięcym. Maluchy bardzo często boją się bowiem zasypiać w całkowitych ciemnościach, a delikatna poświata zza listew oświetleniowych – zwłaszcza w ciekawym kolorze – stanie się atrakcją, która nie tylko ułatwi dziecku zasypianie, ale doda także charakteru aranżacji całego pomieszczenia. Poza tym taśma LED doskonale sprawdza się jako podkreślenie wnęk (na przykład na ścianie za łóżkiem), podwieszanych sufitów, regałów z cennymi zbiorami książek lub bibelotów, a także wnętrz szaf i szuflad komody. Listwa oświetleniowa LED to idealny sposób na stworzenie nastrojowego, nowoczesnego wnętrza o intrygującym charakterze. Dzięki odpowiedniej obudowie możesz udekorować nią nie tylko współcześnie urządzoną kuchnię czy przedpokój, ale również stylową sypialnię czy tradycyjnie zaaranżowany salon. Bogaty wybór sztukaterii maskującej taśmy LED pomoże ci dobrać listwę harmonijną z dowolnym stylem wnętrzarskim.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień