Listwy do boniowania - Prestige-molding.pl

Listwy do boniowania

Listwy do boniowania służą do wykonywania zdobień elewacji w postaci dekoracyjnych rowków. Zabieg ten znany jest już od czasów starożytnych, a współcześnie znajduje zastosowanie w wielu obiektach architektonicznych. Bonowanie nie tylko podnosi walory estetyczne elewacji, ale też wprowadza do niej charakterystyczne podziały. Produkcją listew przeznaczonych do boniowania zajmuje się firma Prestige Molding.

Spis treści:

Technika boniowania
Rodzaje boniowania
Profile do boniowania
Budowa
Montaż

Co warto wiedzieć o listwach do boniowania?

Listwy do boniowania pozwalają na bardzo precyzyjne opracowywanie krawędzi dekoracyjnych, które podkreślają wygląd elewacji. W zależności od układu rowków, ukształtowania płyt i faktury powierzchni proces ten może przebiegać na różne sposoby. Wyróżnić można m.in. boniowanie pasowe, płytowe, wypukłe, płaskie, diamentowe, zwierciadlane, szlifowane czy polerowane.

Technika boniowania

Boniowanie znane i praktykowane było jeszcze w czasach starożytnego Rzymu. W okresie średniowiecza sporadycznie stosowano tę technikę w architekturze obronnej, a jej gwałtowny rozwój nastąpił w okresie renesansu. Boniowanie pozwalało na upodobnienie tynku do wyglądu kamiennego muru, poprzez wykonanie odpowiedniego profilowania układu kamieni za pomocą specjalnej spoiny – boni. Obecnie technika ta wykorzystywana jest przede wszystkim przy wykończeniach elewacji. Współczesne boniowanie różni się jednak od klasycznego, ponieważ spoiny używane są głównie w narożnikach budynków i pełnią rolę dekoracyjną. Bonie mogą tez służyć to tworzenia sekcji w dowolnych kształtach oraz rozdzielania kolorów tynku.

Rodzaje boniowania

W dzisiejszym budownictwie wyróżnia się kilka typów boniowania. Poza tradycyjnym układaniem boni tej samej długości spoiny różnych rozmiarów mogą być układane przylegle i naprzemiennie. Boniowanie może być przeprowadzone również w stałych odstępach lub w centralnym miejscu elewacji. Wprowadzenie charakterystycznych podziałów uszlachetnia elewację, dzięki czemu pozwala na podkreślenie je wyglądu oraz zaburzenie specyficznej monotonii. W przypadku spoin położonych poziomo, jednym z najważniejszych następstw boniowania jest efekt optycznego obniżenia poziomu budynku. Łączenie boni standardowo odbywa się za pomocą kątownika narożnego, jednak zastosowanie profili wzdłużnych w postaci listew jest dużo wygodniejsze.

Boniowana elewacja

Budowa listew do boniowania elewacji

Listwy do boniowania elewacji posiadają wiele walorów użytkowych. Ich zastosowanie daje pewność uzyskania równych i prostych rowków, których krawędzie są dodatkowo wzmocnione poprzez wprowadzenie profili z solidnego tworzywa. W porównaniu z wykorzystaniem kątowników montaż przebiega szybciej i taniej. Za sprawą odpowiednich łączników do boni, połączenia listew są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wodę.

Budowa listwy do boniowania

Listwy do boniowania mają postać odpowiednio ukształtowanych profili, które przykleja się bezpośrednio na mur lub warstwę ocieplenia. Elementy te najczęściej powstają z twardej odmiany formowanego wtryskowo styropianu, co zapewnia powtarzalność i regularność ich kształtu. Od strony zewnętrznej listwy pokrywa się utwardzoną żywicą epoksydową, która znacząco poprawia ich parametry wytrzymałościowe. Profile te mogą być mocowane do praktycznie wszystkich typów nawierzchni, a także pokrywane farbą. Podczas montażu należy punktowo rozprowadzić klej od strony wewnętrznej, a także wzdłuż krawędzi zewnętrznych. W przypadku listew PVC boniowanie polega na zamocowaniu specjalnej siatki z włókien szklanych do krawędzi bocznych profili.

Montaż listwy do boni

Listwy do boni dostępne są w kilku standardowych szerokościach oraz występują w wersji z siatką lub bez. Z reguły siatkę szklaną montuje się wzdłużnie po obu stronach na stałe, poprzez zastosowanie bezklejowego zgrzewu ultradźwiękowego. Spoiny te wykorzystać można zarówno w elewacji na wełnie mineralnej, jak i na styropianie. W tym drugim przypadku warunkiem jest brak wysokiego współczynnika pochłaniania energii słonecznej koloru elewacji, który może prowadzić do sinego nagrzewania oraz skurczenia się styropianu do nawet kilkunastu procent objętości. Bonie mogą być wykonane w praktycznie dowolnym kolorze, a także w kształcie odpowiednim dla elewacji owalnych.

Montaż w styropianie

Montaż w styropianie najlepiej przeprowadzić poprzez wypalenie rowków o odpowiedniej szerokości. W tym celu stosuje się odpowiednią wypalarkę. Rowki powinny być optymalnie wypoziomowane, a także szersze w stosunku do zastosowanego profilu do boniowania o około 1-2 mm. Zabieg wypalania można też pominąć, a zamiast niego wykorzystać arkusze styropianu o wymaganej grubości i nakleić na położony wcześniej arkusz. Należy pamiętać o zachowaniu między nimi odstępów o odpowiedniej szerokości. W tak przygotowany rowek wprowadza się następnie klej do montażu w styropianie, po czym zatapia w nim listwę. Na tym samym etapie konieczne jest też przyklejenie elewacyjnej siatki zbrojącej z włókna szklanego, po uprzednim rozprowadzeniu kleju na styropianie. Siatka musi przykryć skrzydełka perforowane listwy oraz zostać zatopiona w kleju, po którego wyschnięciu możliwe jest już rozpoczęcie tynkowania. Klej oraz tynk nie powinny wychodzić poza wzdłużny ogranicznik na listwie. Przed malowaniem boni zaleca się jej odtłuszczenie acetonem lub denaturatem, a także osuszenie. Najlepszy rezultat można uzyskać w przypadku spójnej kolorystki tynku i boni, ze względu na odpowiedni efekt światłocieni zapewniany przez rowki.

Montaż w wełnie mineralnej

Boniowanie w wełnie mineralnej przebiega niemal tak samo, jak w przypadku montażu w styropianie. Podstawową różnicą jest konieczność wykonania odpowiednich rowków, które wyciąć można ostrym nożem. Inne rozwiązanie to naklejenie dodatkowej wełny o optymalnej grubości na wełnę właściwą, przy zachowaniu między arkuszami odstępów o szerokości listew wykorzystanych do boniowania. W przypadku montażu z siatką zbrojącą, główną różnicą jest wymóg przykrycia nią pasów oraz zatopienia w kleju na jednym etapie. Rozwiązanie to zapewnia solidniejsze i mocniejsze wykonanie bonowania. Jeżeli listwa jest węższa, zwykle nie wykonuje się rowków w okładzinie termicznej. W takim przypadku montaż polega na przyklejaniu listew z siatką na powierzchnię elewacji, po uprzednim rozprowadzeniu kleju na wykorzystanym materiale termicznym. Pasy siatki boni należy przykryć zbrojącą siatką elewacyjną, a następnie zatopić w kleju.

Listwy do boniowania znaleźć można w ofercie firmy Prestige-Molding. Podstawę naszej działalności stanowi produkcja wysokiej klasy sztukaterii, która znajduje szerokie zastosowanie w wykończeniach i dekoracjach nowoczesnych domów, mieszkań oraz innych obiektów. Wykonywane przez nas elementy powstają z trwałych materiałów, dzięki czemu są w stanie zachować swoją niebanalną estetykę przez wiele lat eksploatacji. Oferujemy szeroki wybór listew, które wykorzystać można do szybkiego i łatwego boniowania. Poszukując odpowiednich zdobień, możesz zarówno wybierać z wzorów dostępnych w naszym sklepie, jak i zlecić nam wykonanie ich według własnego projektu. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień