Listwy podparapetowe. Dowiedz się, gdzie się sprawdzą - Prestige-molding.pl

Listwy podparapetowe. Dowiedz się, gdzie się sprawdzą

Listwy podparapetowe, nazywane także gzymsami podparapetowymi, są rodzajem sztukaterii elewacyjnej o ogromnym znaczeniu nie tylko dla estetyki wykończenia budynku, ale również dla ochrony samej elewacji. Choć wielu osobom kojarzą się jedynie z klasycznym stylem architektonicznym, odpowiednio dobrane doskonale uzupełniają także stylistykę bardzo nowoczesnych domów, przełamując ich surowy charakter i wyróżniając zabudowanie na tle innych.

Spis treści:

Listwy podparapetowe kiedyś i dziś

Listwa podparapetowa występuje najczęściej jako element elewacji związany bezpośrednio z oknem i parapetem. Zazwyczaj w całości mieści się ona pod parapetem, niezależnie od tego z czego jest on wykonany – z kamienia, cegły czy blachy. Zdarza się jednak, że rozciąga się w linii prostej poza długość parapetu i sięga na całą długość ściany elewacyjnej. Listwa może mieć zwężane brzegi, które gładko przechodzą w płaszczyznę ściany, lecz może być także zagierowana, czyli tworzyć pomiędzy swoimi brzegami a elewacją kąt 90 stopni.

Jak wyglądały dawniej?

Listwa podparapetowa to dekor, który może być wykonywany za pomocą różnych technik sztukatorskich. Dawniej najczęściej wytwarzano je metodą ciągnienia listw z zapraw tynkarskich w trakcie wykańczania elewacji. Sposób ten należał do bardzo pracochłonnych, a jego efekt wizualny zależał od wielu czynników, w tym przede wszystkim od zmysłu artystycznego autora, jego wiedzy na temat techniki wykonywania gzymsów oraz warunków pogodowych czy jakości materiału. Zarówno surowce, jak i umiejętności twórcy miały ogromny wpływ nie tylko na sam wygląd listwy dekoracyjnej, ale także na jej trwałość. To, jak oddziałują na tak wykonaną sztukaterię upływ czasu oraz warunki atmosferyczne, możemy zaobserwować na wielu dawnych budynkach, na których po świetności i elegancji dekorów pozostały już ledwo zarysy efektownych dawniej gzymsów. Niszczące były dla nich również działania zależne od samych właścicieli, czyli między innymi brak czasowej wymiany elementów blacharskich czy skuwanie fragmentów listwy w celu założenia nowych instalacji. Podstawową wadą sztukaterii z zapraw tynkarskich była zatem mała odporność na degradację spowodowaną wodą opadową i mrozami, które powodowały odspajanie i pękanie listw, a także trudność przeprowadzenia miejscowych napraw wtedy, kiedy niszczenie gzymsów było koniecznością.

Kobieta w oknie

Jak gzymsy wyglądają dzisiaj?

Rozwój nowych technologii pozwolił zapomnieć o pracochłonnych i czasochłonnych w modelowaniu listw podparapetowych z zapraw tynkarskich. Obecnie wycinamy je z materiałów lekkich i niezwykle trwałych, czyli z wysokiej jakości styropianu, pokrytego mieszanką klejów, które nadają temu surowcowi niezwykłych właściwości. Oferowane przez nas gzymsy są odporne na działanie wody, mrozu czy promieniowania słonecznego. Ponieważ cały proces ich profilowania, obróbki i zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi odbywa się poza miejscem montażu, czas samego dekorowania elewacji może zostać skrócony do minimum. W przeciwieństwie do listew tynkowych, mocowanie sztukaterii elewacyjnej ze styropianu jest nie tylko szybkie, ale również niezwykle łatwe i wygodne. Gzymsy styropianowe są bardzo lekkie, dzięki czemu do ich solidnego montażu wystarczy jedynie dobrej jakości klej. Co więcej, w przypadku konieczności wprowadzenia jakichkolwiek zmian, na przykład poprowadzenia nowej instalacji, listwa może zostać odklejona w całości, a następnie po oczyszczeniu z warstwy starego kleju, przyklejona z powrotem bez jakiejkolwiek straty estetycznego wyglądu budynku czy samej sztukaterii. Z montażem, obróbką czy przemalowaniem listew na dowolny kolor poradzisz sobie samodzielnie, co pozwoli Ci znacząco podnieść prestiż swojego domu, bez wydawania na ten cel dużych sum pieniędzy.

Zalety i zastosowanie listew podparapetowych

O ozdobieniu elewacji sztukaterią zewnętrzną, w tym także listwami podparapetowymi, warto pomyśleć już na etapie budowy domu, choć bez problemu zamontujesz ją także na wykończonych już ścianach. To doskonałe rozwiązanie, kiedy planujesz remont lub pragniesz zwiększyć walory estetyczne swojego domu. Odpowiednio dobrane gzymsy podparapetowe będą pasowały nie tylko do budynków w stylu klasycznym czy tradycyjnym, ale także do zabudowań bardzo nowoczesnych – wystarczy, że sięgniesz po elementy o nieco skromniejszym designie. Sztukateria tego typu najlepiej prezentuje się w połączeniu z listwami wokółokiennymi i nadokiennymi. Tworzy wtedy spójną całość, która bardzo efektownie wyciąga okno z bryły budynku i nadaje elewacji niepowtarzalnego charakteru.

Gzymsy to nie tylko element dekoracyjny

Chociaż mogłoby się wydawać, że sztukateria to “sztuka dla sztuki”, gzymsy podparapetowe pełnią również niezwykle istotną rolę użytkową. Ich umiejscowienie oraz specyficzny kształt sprawiają, że bardzo skutecznie chronią elewację budynku przed ściekającą wodą opadową, gdyż umożliwiają bezpośrednie odprowadzenie jej na podłoże, zapobiegając spływaniu kropel deszczu po powierzchni ściany. Zarówno w wariancie nadokiennym, jak i podokiennym, listwy zabezpieczają zatem przed zawilgoceniem elewację oraz okna, a tym samym chronią budynek przed rozwojem szkodliwych pleśni oraz tworzeniem na jego fasadzie nieestetycznych nalotów.

Niedrogi sposób na efektowną przemianę elewacji

Sztukateria może kojarzyć się z prestiżem i niezwykłą elegancją, gdyż początkowo była charakterystycznym elementem pałaców i dworków, a jej wykonanie zajmowało wiele czasu i wymagało zatrudnienia fachowca o wybitnym zmyśle artystycznym. Obecnie wykonywane ze styropianu gzymsy są nie tylko niedrogie, ale także niezwykle łatwe w montażu, dzięki czemu po zakupie produktu w dowolnym rozmiarze – odpowiednie przycięcie i pomalowanie na wybrany kolor to również proste zadanie – są one gotowe do przyklejenia w wybranym przez właściciela budynku miejscu. Ich montaż nie wymaga zakupu ciężkiego sprzętu ani posiadania szczególnej wiedzy technicznej. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości klej do sztukaterii, a następnie zamocować listwy we właściwym miejscu. Koniec końców, efektowna przemiana lub odświeżenie wyglądu elewacji sprowadza się jedynie do zakupu odpowiedniej długości listew oraz preparatu mocującego.

Bogaty wybór dekorów

Rozwój technologiczny produkcji sztukaterii elewacyjnej idzie w parze z coraz większym bogactwem wzorów gzymsów podokiennych, dzięki czemu możesz dobrać dla siebie produkt, który najlepiej sprawdzi się w połączeniu z ogólnym wyglądem elewacji lub pozostałymi dekorami wokół drzwi, pod dachem czy pod balkonami. W ofercie Prestige Molding znajdziesz listwy o różnej szerokości, którą powinieneś dostosować do wymiarów okien oraz rozmiaru samego budynku. Różnorodność wzorów pozwoli Ci również dobrać gzymsy do stylu wykończenia Twojego domu, gdyż są wśród nich dostępne zarówno warianty tradycyjne, mocno wyfrezowane, jak i bardziej nowoczesne, o subtelnym i skromnym designie. Montaż listew podparapetowych to doskonały sposób, aby szybko, efektownie i bardzo niskim kosztem podnieść prestiż wykończenia budynku. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak elegancko może prezentować się fasada Twojego domu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień