Listwy ścienne - Prestige-molding.pl

Listwy ścienne

Listwy ścienne to ozdobne elementy sztukaterii, montowane na ścianach wewnętrznych mieszkań i domów. Z powodzeniem sprawdzają się zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Listwy te wspaniale wypełniają zwłaszcza duże przestrzenie, nadając im elegancji i przytulności. Sztukaterię tego typu można ze sobą efektownie łączyć, a po zamocowaniu do ściany pomalować farbą na dowolny kolor. Szeroki wybór listew na ścianę posiada w swojej ofercie Prestige Molding.

Spis treści
Bogate zastosowanie
Listwy styropianowe
Funkcja oświetlenia
W praktyce
Mocowanie
Pielęgnacja
Oferta Prestige Molding

Do czego są wykorzystywane listwy ścienne?

Listwy ścienne zdobią wnętrza mieszkań i domów już od czasów starożytnych. Największą popularnością cieszyły się w okresie baroku i renesansu, kiedy to odlewano je z gipsu i tworzono efektowne pilastry czy rozety. Obecnie sztukateria tego typu wykonywana jest z bardziej praktycznych i lżejszych materiałów, takich jak styropian. Listwy te mogą mieć różne parametry pod względem długości i szerokości, a także posiadać rozmaite wzory. Poszczególne elementy da się ze sobą łączyć pod różnym kątem, bądź też wykorzystać specjalnie wyprofilowane wyroby do utworzenia estetycznych łuków.

Bogate zastosowanie

Sztukateria ścienna ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Listwy te przystosowane są do montowania na ścianie, jednak można uzupełnić je także wyrobami przysufitowymi do montażu na suficie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać ścienne elementy sztukaterii w formie dekoracji drzwi, lustra, szafy czy wykończenia wokół okien lub płytek. Wynika to nie tylko z mnogości dostępnych wzorów, ale też swobody układania. Listwy można zamontować zgodnie z wieloma schematami, za każdym razem uzyskując nieco inne efekty. Sztukateria ułożona pionowo jest w stanie optycznie wydłużyć przestrzeń, a także nadać jej nowoczesności. Specyficzny układ listew może też imitować lamperię lub panele angielskie, zwłaszcza w kontrastowym wariancie kolorystycznym – z górną i dolną częścią malowaną na inny kolor. Sztukateria ścienna doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku ścian w pełni odkrytych, jak i tych zasłoniętych meblami lub innymi elementami wyposażenia.

Listwy ścienne oświetleniowe styropianowe

Listwy styropianowe ścienne należą do najczęściej stosowanych elementów sztukaterii wewnętrznej. Ich zaletą jest duża lekkość, łatwa dostępność, niska cena oraz prostota montażu. Listwy tego typu mogą być wykonane z różnych odmian styropianu, które różnią się między sobą określonymi parametrami. Najniższy jakościowo i najtańszy jest polistyren ekspandowany, określany również jako EPS. Większą wytrzymałością cechuje się od niego polistyren ekstrudowany, czyli XPS. Materiał ten jest przy tym wyjątkowo plastyczny, co pozwala na uzyskanie bardzo różnorodnych wzorów i modeli listew. Przekłada się to na ogromną swobodę przy dekorowaniu wnętrz, ponieważ sztukaterię można łatwo dopasować do różnych stylów aranżacyjnych. Gotowe elementy da się też pomalować na dowolny kolor, optymalnie dostosowując odcień do charakteru wnętrza. Lekkość styropianu zapewnia łatwy montaż i transport, co pozostaje nie bez znaczenia w przypadku stosowania dużej liczby listew.

Listwa przysufitowa

Funkcja oświetlenia

Listwy oświetleniowe ścienne to doskonała dekoracja pomieszczeń. Do charakterystycznych cech tego rodzaju sztukaterii należy możliwość przyklejenia taśmy LED, co pozwala na wykorzystanie jej w formie punktu oświetleniowego. Odpowiednio skierowany strumień światła może też podkreślić ścianę uprzednio ozdobioną, np. panelami gipsowymi, cegłą czy kamieniem. Wzory listew tego typu są zwykle bardzo delikatne, dzięki czemu nie obciążają wystroju pomieszczenia i nadają mu subtelności. Gzymsy oświetleniowe można bez obaw łączyć z innymi rodzajami sztukaterii, jak np. listwy karniszowe czy przysufitowe. Taki element z wystroju z powodzeniem nadaje się do maskowania wszelkiego rodzaju niedociągnięć poremontowych, a także odświeżenia wnętrza wymagającego estetycznego urozmaicenia. Listwy z funkcją oświetleniową można też dowolnie modyfikować, dzięki czemu da się je dopasować nawet do najbardziej wymagających przestrzeni.

Listwy ścienne ozdobne jako praktyczna dekoracja

Listwy ścienne ozdobne są bardzo łatwe w montażu, jednak zawsze powinny być optymalnie dopasowane do wymiarów ściany. Bardzo istotnym aspektem jest także uwzględnienie w projekcie wszystkich elementów stałych, takich jak gniazda kontaktowe, włączniki, szafki czy puszki. Sztukateria ścienna najlepiej prezentuje się w symetrycznym układzie, z zachowaniem równych odstępów między poszczególnymi panelami. Punkty odniesienia powinny zawsze prostopadle padać do ściany, jednak wszystko zależy od zamierzonego efektu. Im niżej umieszczona zostanie listwa, tym wyższe wyda się pomieszczenie.

Mocowanie listew ściennych

Listwy ścienne zawsze warto dobrać w odpowiedniej ilości. Do przeprowadzenia montażu nie potrzeba wielu narzędzi. Warto przygotować poziomicę zwykłą lub laserową, która znacząco ułatwi pracę. Do mocowania sztukaterii przyda się także ostry nóż, miara, ołówek, skrzynka uciosowa, akryl oraz klej do listew styropianowych. W przypadku malowania sztukaterii, niezbędna będzie także farba. Jeżeli wymiary listwy nie są optymalne, należy ją dociąć oraz przyciąć końcówki pod kątem 45 stopni. W tym celu wykorzystać można skrzynkę uciosową, która pozwoli na precyzyjne wykonanie obróbki. Na tak przygotowane gzymsy należy nałożyć klej, a następnie przykleić do ściany w wybranym obszarze. Nadmiar substancji usunąć można zwykłą szmatką. Najlepiej zastosować klej akrylowy, który da się kupić w każdym markecie budowlanym. Położoną listwę akryluje się od góry i dołu, aby zniwelować widoczność łączeń. Po wyschnięciu w ciągu 1-3 godzin, gzyms można już pomalować farbą. W tym celu stosuje się zwykłe farby do malowania ścian, np. ceramiczne.

Pielęgnacja listew ściennych

Listwy ścienne mogą z czasem stracić na swojej estetyce, ponieważ stosunkowo łatwo przyciągają kurz. Sztukaterię tego typu można jednak dość szybko i prosto wyczyścić, podobnie jak listwy przypodłogowe. W większości przypadków wystarczy zwykłe odkurzanie odkurzaczem, jednak warto zastosować szczotkę z włosiem. Większych trudności nie sprawia też usunięcie kleju do sztukaterii. Po utwardzeniu jego powłoka nadaje się do malowania, dlatego wystarczy zamaskować ewentualne resztki farbą. Wykorzystać można także specjalne zmywacze do klejów, jednak powinny być one precyzyjne dopasowane do rodzaju zastosowanego preparatu spajającego.

Sprawdź w Prestige Molding

Listwa ścienna dekoracyjna to jeden z wielu elementów sztukaterii, które znaleźć można w ofercie Prestige Molding. W naszym asortymencie dostępne są wysokiej klasy produkty, wyróżniające się niemałymi walorami funkcjonalnymi oraz estetycznymi. Z powodzeniem zastosować można je w mieszkaniach, domach, biurach czy obiektach użytkowych. Wszystkie wyroby powstają z najlepszych jakościowo materiałów, co przekłada się na ich wysoką trwałość, uniwersalność oraz stylowy wygląd. Zapraszamy do skorzystania z oferty listew ściennych w Prestige Molding.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień