Sztukateria elewacyjna. Szeroki wybór - Prestige-molding.pl

Sztukateria elewacyjna. Szeroki wybór

Sztukateria elewacyjna stanowi rodzaj oryginalnej dekoracji wykorzystywanej do nadania budynkowi charakterystycznego, niepowtarzalnego wyglądu. W zależności od funkcji i miejsca rozmieszczenia, sztukaterię wykonuje się z różnych budulców, które łączy jedna, istotna cecha – odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Dowiedz się więcej o tych stylowych ozdobach.

Sztukateria elewacyjna – garść informacji prosto od producenta

Sztukateria elewacyjna to sposób, aby zauważalnie wyróżnić bryłę budynku na tle podobnych konstrukcji w okolicy. Nadanie elewacji stylowego charakteru możliwe jest dzięki umieszczeniu w jej obrębie różnego rodzaju ozdobnych elementów w postaci listew, zworników, pilastrów czy pasów boni. Nazwy brzmią egzotycznie? Przybliżymy je w dalszej części artykułu. Sztukateria tego typu sprawdza się w sytuacji, gdy chcesz, aby Twój dom nabrał wyglądu przywodzącego na myśl pałacowy bądź klasyczny styl. Możliwość dobrania dowolnej liczby ozdób oraz pomalowania ich na wybrany kolor sprawia, że zyskujesz niekończącą się liczbę kombinacji, dzięki którym każda aranżacja wypadnie wyjątkowo. Dobry wygląd i trwałość elementów ozdobnych zależą od materiału, z jakiego zostały wykonane. W naszym asortymencie znajdziesz sztukaterię zewnętrzną stworzoną ze styropianu EPS200. Co to za materiał?

Styropian EPS200 – trwały i wodoszczelny

Styropian EPS200 to niezwykle trwały materiał wykorzystywany do izolowania parkingów, posadzek garaży czy hal przemysłowych. Uchodzi za najtwardszy rodzaj styropianu. Zastosowanie znajduje także jako warstwa chroniąca przed przemarzaniem w konstrukcjach drogowych. Styropian ten cechuje się bardzo wysokim poziomem wodoszczelności, dzięki czemu zyskał popularność jako materiał do wytwarzania elementów sztukaterii. Produkty Prestige Molding dodatkowo pokrywane są warstwą kleju i chemicznych dodatków – mieszanka ta sprawia, że ozdoby stają się szczelne i niepodatne na działanie deszczu czy śniegu. Tworzywo w postaci styropianu EPS200 to ma wiele zalet – jest lekkie, nie stwarza problemów przy chęci modyfikowania wykonanych z niego elementów (jak np. przycinanie na wymiar), a do montażu nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Poszczególne dekory przytwierdza się za pośrednictwem specjalnego kleju, dzięki czemu zmiana wystroju elewacji nie wymaga udziału fachowca.

Elewacje domów

Jakie elementy sztukaterii elewacyjnej dostępne są na stronie internetowej Prestige Molding?

Sztukateria elewacyjna, jaką znaleźć można w ofercie producenta Prestige Molding, to przede wszystkim sztukateria okienna, różnego rodzaju ozdobne listwy, pilastry, zworniki oraz pasy boni. Wszystkie elementy wykonane zostały ze styropianu EPS200 i umożliwiają całkowitą odmianę stylizacji Twojej elewacji zewnętrznej. Dowiedz się więcej o poszczególnych dekorach.

Listwy wokółokienne

Jak sugeruje nazwa, listwy te montuje się wokół okien (bądź drzwi) w celu wydobycia unikalnego charakteru wystroju elewacji. W naszej ofercie dostępnych jest aż 11 różnorodnych wzorów listew, dzięki czemu ozdoby można idealnie dopasować do zaplanowanej stylizacji. Ich ukształtowanie jest na tyle delikatne, by nie przytłaczać i nie obciążać wizualnie budynku. Dobranie listew do wielkości oraz kształtu okna zagwarantuje stworzenie oryginalnej ramy, którą w dodatku można pomalować na wybrany przez siebie kolor. Zwieńczenie ramy stanowić może nieco bardziej ozdobna (np. rozszerzana ku górze) listwa nadokienna.

Listwy podparapetowe

Niegdyś ozdoby te wykonywane były bezpośrednio z zaprawy tynkarskiej, dziś jednak uciec się można do znacznie prostszej i mniej czasochłonnej metody, jaką jest przyklejanie styropianowych dekorów. Listwy podparapetowe można umieszczać na elewacji zarówno w komplecie z listwami wokółokiennymi, jak i samodzielnie. Wszystko zależy od koncepcji oraz liczby okien, które zamierzamy w ten sposób udekorować. Warto pamiętać, że poza funkcją ozdobną listwy przeznaczone do montażu pod parapetem mogą stanowić sprytny sposób na zamaskowanie niedociągnięć wywołanych ocieplaniem ścian czy wymianą parapetów. Stanowią także rozwiązanie na szybkie i niedrogie odrestaurowanie podniszczonej elewacji.

Listwy pośrednie

Listwy pośrednie to dekory umieszczane na całej szerokości ściany, które w zauważalny sposób wizualnie odcinają część budynku na wybranej wysokości. Tego typu ornament zwraca uwagę, dlatego przy zastosowaniu listw pośrednich warto ograniczyć pozostałe elementy sztukaterii, aby nie przytłoczyć wystroju zbyt dużą liczbą ozdób.

Bonie elewacyjne i pasy boni

Bonie to element sztukaterii zewnętrznej, który znany był już w czasach starożytnych. Dzięki tym charakterystycznym, niewielkim wykończeniom budynki nabierały majestatycznego wyglądu, a liczba wykorzystanych dekorów mogła stanowić świadectwo zamożności ich właścicieli. Niegdyś bonie tworzyło się za pośrednictwem żłobień wykonywanych w grubej warstwie tynku. Dziś nie ma takiej konieczności – wystarczy przykleić nowoczesną sztukaterię wykonaną z trwałego styropianu. W naszym sklepie znaleźć możesz zarówno pojedyncze kostki jak i podłużne pasy boni. Nie brakuje także boni narożnych, dzięki którym fantazyjną dekorację umieścić można jedynie na rogach budynku.

Zworniki

Zworniki to ozdoby niegdyś charakterystyczne dla gotyckich sklepień. Wyznaczały najwyższy punkt arkady, czyli łuku. Współcześnie zworniki stosowane są jako punktowe dekoracje umieszczane centralnie nad wejściem do pomieszczenia. U nas znajdziesz zworniki, które kształtem idealnie pasują do różnych listew i gzymsów, dając wrażenie nierozerwalnej całości.

Pilastry

Pilastry to ozdobne elementy architektoniczne montowane najczęściej wokół drzwi i okien. Na myśl przywodzić mogą klasyczne kolumny bądź filary znane ze starożytności. Tworzy się je z kilku elementów – znajdującej się u dołu bazy pilastra, kilku pionowych podłużnych listew głównych oraz zwieńczenia w postaci głowicy. Pilastry nadają się jako ozdoba domku jednorodzinnego utrzymanego w stylistyce nawiązującej co architektury klasycznej.

Odmień swój dom i okna dzięki zewnętrznej sztukaterii elewacyjnej Prestige Molding. Sprawdź cennik

Jesteśmy producentem sztukaterii okiennej i elewacyjnej dostępnej w przystępnych cenach. Umożliwiamy zindywidualizowane podejście do każdego realizowanego zamówienia. Na Twoje życzenie poszczególne dekory można przyciąć lub przeobrazić tak, aby pasowały do finalnej wersji aranżacji elewacji. Jeśli masz wątpliwości, który wzór listwy będzie najlepiej komponował się z bryłą budynku, zamów próbki wszystkich elementów, które zwróciły Twoją uwagę. Przymierzenie ich do ścian i okien tak, aby sprawdzić efekt na żywo z pewnością pomoże podjąć zadowalającą decyzję. Jeśli uznasz, że dekory są za wąskie lub zbyt szerokie, koniecznie powiadom o tym producenta – wspólnie z pewnością uda się wypracować zadowalające rozwiązanie. Sztukateria elewacyjna ze styropianu należy do niezwykle efektownych i tanich sposobów na całkowitą zmianę wystroju fasady dowolnego budynku. Ceny dekorów oscylują wokół kilkunastu złotych za sztukę, ostateczny koszt zależy więc od wielkości budynku, liczby okien oraz pomysłu na aranżację całości.

Oto koszty przykładowych elementów:

pilastry: 15,50 zł za 1 m bieżący,
listwy wokółokienne: 10,50 zł za 1 m bieżący,
listwy podparapetowe: 12,50 zł za 1 m bieżący,
zworniki: 16,50 za sztukę,
listwy pośrednie: 10, 50 zł za 1 m bieżący.

Skontaktuj się z nami i zadbaj o fasadę swojego domu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień