Sztukateria zewnętrzna. Poznaj zastosowanie - Prestige-molding.pl

Sztukateria zewnętrzna. Poznaj zastosowanie

Sztukateria zewnętrzna to elementy dekoracyjne, które pozwalają na diametralną zmianę wyglądu budynku, odświeżenie jego designu lub nadanie mu bardziej eleganckiego charakteru. Obecnie sztukateria nie kojarzy się już jedynie z przepychem stylu pałacowego. Stanowi raczej praktyczny sposób na estetyczne wykończenie domu lub wyróżnienie elewacji wśród innych poprzez nadanie jej wyjątkowego kształtu i ciekawej struktury.

Spis treści:

Jak możesz wykorzystać elementy sztukaterii zewnętrznej?

Elementami sztukaterii zewnętrznej możesz ozdobić dzisiaj praktycznie każdą część elewacji domu. Do wyboru są bowiem zarówno gzymsy pod dach, jak i listwy służące okalaniu okien czy drzwi. Sztukateria okienna może składać się tylko z jednego lub aż z czterech elementów. Pilastry elewacyjne posłużą przede wszystkim wyróżnieniu w bryle domu głównego wejścia do mieszkania czy też bardzo dużych, pionowych okien. Wśród dekorów zewnętrznych znajdziesz także elementy dedykowane zdobieniu płaskiej powierzchni ścian. Będą to klasyczne bonie, układane na narożnikach lub bardziej nowoczesne pasy boni, które mogą pokrywać całe fragmenty elewacji. Decydując się na wykorzystanie sztukaterii do wykończenia budynku, warto wybrać kilka spośród tych propozycji, a następnie połączyć je w spójną, nieprzesyconą dekoracyjnością całość. Zestawienie większej ilości dekorów jest bowiem sprawdzonym sposobem na uzyskanie bardziej eleganckiego i harmonijnego efektu.

Czym się charakteryzuje styropianowa sztukaterie zewnętrzna?

Dawniej elementy sztukaterii zewnętrznej produkowane były przede wszystkim z gipsu. Co je zatem różniło od dekorów styropianowych? Ich podstawową wadą był duży ciężar własny, a jednocześnie kruchość i trudność montażu. Sztukateria gipsowa nie nadawała się do zastosowania na każdym budynku. Miała także wysoką cenę, a jej samodzielna naprawa była praktycznie niemożliwa. Obecnie mamy jednak możliwość zastosowania dekorów z bardziej przyjaznego materiału – styropianu. Jest to surowiec znany ze swojej lekkości i łatwości obróbki, co pozwala wycinać w nim dowolne kształty, a także bez trudu nakleić na każdą powierzchnię – bez konieczności korzystania z ciężkiego sprzętu. Sztukateria styropianowa jest przy tym bardzo wytrzymała, a jej trwałość wzmacniamy odpowiednią mieszanką kleju i chemicznych dodatków. Stworzone w ten sposób dodatki są odporne na działanie wielu czynników atmosferycznych, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w zastosowaniu zewnętrznym. Dobrze znoszą opady, mróz, wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Są także łatwe w montażu oraz ewentualnej naprawie.

Montaż

Pilastry, bonie czy wszelkiego rodzaju listwy sztukateryjne to elementy sprzedawane na metry. Wybierasz zatem ich grubość oraz szerokość, a także jeden z dostępnych wzorów, a następnie po wyliczeniu potrzebnej do wykończenia budynku liczby poszczególnych produktów zamawiasz odpowiadającą ilość sztukaterii w zaokrągleniu do pełnych metrów. Dodatkowo, jeśli żaden z dostępnych u nas wzorów nie odpowiada Twojej wizji, możemy stworzyć dla Ciebie elementy o niestandardowym wzornictwie, na indywidualne zamówienie. Docinanie, montaż, łączenie i ewentualne malowanie sztukaterii to zadanie na tyle proste, że bez trudu poradzisz z nim sobie samodzielnie. Ponieważ dekory ze styropianu są lekkie i miękkie, przycięcie ich na właściwą długość nie stanowi żadnego problemu. Podobnie wygląda kwestia montażu – wystarczy jedynie wyposażyć się w odpowiedni do tego celu klej. Na koniec lub jeszcze przed przyklejeniem wybranego elementu do powierzchni ściany sztukaterię można pomalować na wybrany kolor. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie dekorów białych, jednak ciekawą opcją może okazać się także nadanie im barwy takiej samej lub zbliżonej do koloru ścian.

Fasada budynku

Zalety i zastosowanie elewacyjnej sztukaterii zewnętrznej

Elewacyjna sztukateria zewnętrzna przeżywała swój rozkwit w okresie renesansu i baroku. Później została zaszufladkowana jako element dekoracyjny dedykowany domom w stylu dworkowym. Obecnie wraca jednak do łask, co zawdzięcza nie tylko swoim walorom praktycznym i estetycznym, ale także stosunkowej lekkości dostępnych wariantów wzorniczych, które nie są już przesadnie ozdobne. Kiedy warto wykorzystać potencjał sztukaterii zewnętrznej?

Zastosowanie

Najbardziej praktycznym zastosowaniem sztukaterii elewacyjnej jest montowanie jej w celach maskujących. Dekory sprawdzą się w przypadku niestarannego, nierównego lub nadszarpniętego przez czas wykończenia ścian. Pozwolą zakamuflować ubytki, zadbać o większą estetykę i odświeżyć ogólny wygląd budynku. Warto skorzystać z niech także po nieprofesjonalnym remoncie, na przykład po wymianie okien lub drzwi. Jeśli w trakcie takich czynności na elewacji powstaną nieładne uszczerbki, sztukateria okaże się najprostszym sposobem, aby je ukryć. Odpowiednio dobrane dekory mogą pełnić także rolę modelującą dla całej bryły budynku. Pionowe optycznie go wydłużą, a poziome poszerzą. Staną się także urozmaiceniem jego struktury i nadadzą jej wyrazistego kształtu. Z ich pomocą można wydobyć z płaskiej powierzchni elewacji wnęki okienne lub drzwiowe, a także poprawić estetykę przejścia pomiędzy dachem a płaszczyzną ściany. Ostatnim, choć jednocześnie najpopularniejszym zastosowaniem dla sztukaterii zewnętrznej, jest jej funkcja ozdobna. Dekory podnoszą prestiż wykończenia domu. Sprawiają, że prezentuje się on bardziej elegancko i oryginalnie. Nie muszą przy tym zmieniać jego designu na klasyczny. Istnieje bowiem wiele wariantów sztukaterii odpowiedniej dla mieszkań bardzo nowoczesnych.

Zalety

Sztukateria do zastosowań zewnętrznych to zaskakująco tanie i proste rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów. Dekory tego typu nadają się do montażu na każdym typie elewacji, nie obciążają jej i nie wiążą się z koniecznością zatrudniania profesjonalistów czy też wynajmu ciężkiego sprzętu do ich przyklejenia. Są lekkie, łatwe do samodzielnej obróbki, a przy tym również bardzo trwałe i odporne na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Można malować je na dowolny kolor, a w przypadku ewentualnego uszkodzenia bez trudu usunąć i wymienić na nowe. Atutem współczesnej sztukaterii jest także bogaty wybór wariantów wzorniczych, wśród których znajdziesz zarówno elementy z wieloma frezowaniami, jak i te najbardziej minimalistyczne, odpowiednie do zastosowania w nowoczesnym budownictwie. Sztukateria zewnętrzna to listwy wokółokienne, podparapetowe i nadokienne, a także gzymsy pod dach, bonie i pasy boni, pilastry, ozdobne wsporniki i wiele więcej. Wybór dekorów, którymi możesz wykończyć swoją elewację jest zatem niezwykle bogaty, a dodatkowo zróżnicowany pod względem wzorów oraz szerokości i grubości zdobień. Elementy sztukateryjne bez problemu dopasują się więc do Twoich potrzeb – niezależnie od tego, w jakim celu je zastosujesz.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień